آسیبهای مینیسک زانو مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه, 19 آبان 1390 ساعت 08:00

وقتی مینیسك پاره می‌شود.

جام جم آنلاین: حتما تا به‌حال شنیده‌اید كه فلان بازیگر فوتبال دچار پارگی مینیسك شده است. اما این مینیسك معروف چیست؟ مینیسك یك غضروف هلالی شكل است كه در مفصل زانو قرار دارد و اتصال دهنده استخوان ران و درشت نی ماست.

سطح مقطع آن مثلثی شكل است و به حاشیه لایی بین مفصل زانو متصل است. در هر زانو دو مینیسك وجود دارد كه مینیسك بیرونی آن را مینیسك جانبی و مینیسك داخلی را، مینیسك میانی می‌نامند. از آنجا كه مینیسك سطح مفصل استخوان را می‌پوشاند، باعث استقامت و پایداری زانو می‌شود.

مینیسك نقش بسیار مهمی در جذب یك سوم ضرباتی كه به سطح غضروف مفصل وارد می‌آید، دارد و برداشتن آن می‌تواند سبب تخریب مفصل زانو شود. البته توجه داشته باشید پارگی مینیسك مختص فوتبالیست‌ها نیست. كشتی‌گیران نیز دچار این مشكل می‌شوند. همچنین در كارگرانی كه در وضعیت چمباتمه كار می‌كنند مثل كارگران معدن هم پارگی مینیسك شایع است. در واقع هر چرخش‌ یا حركت ناگهانی در وضعیت خمیدگی زانو می‌تواند باعث پارگی مینیسك شود.

علائم پارگی

درد، اولین علامت پارگی مینیسك است. البته درد ممكن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت‌های روزمره‌اش ادامه دهد. اما هر گاه بخشی از مینیسك بین استخوان ران و درشت نی قرار گیرد، درد شدیدی ایجاد می‌كند. مینیسك دارای عروق خونی نیست و در هنگام پارگی خونریزی نمی‌كند. اما ممكن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود، در این شرایط تورم به وجود می‌آید. احساس گرفتگی و قفل شدن یا صدایی مانند تق تق معمولاً از نشانه‌های آسیب مینیسك است.

درمان

اگر مقدار پارگی جزئی باشد و درد و سایر علائم نیز برطرف شده باشد با راهنمایی پزشك و تحت نظارت فیزیوتراپ تمرین‌هایی برای تقویت عضلات انجام می‌شود. وجود این درمان‌گرها باعث می‌شود تا بیمار اطمینان حاصل كند تمرینات ورزشی به درستی انجام می‌شود، بدون این‌كه خطر وارد شدن صدمه مجدد و یا جدیدی به زانو وجود داشته باشد. بسته به شدت ضایعه، سن فرد و شغل او درمان‌های بسیار متفاوتی برای پارگی مینیسك صورت می‌گیرد.

در صورتی كه میزان پارگی مینیسك زانو خیلی شدید باشد، ممكن است پزشك انجام عمل جراحی باز یا جراحی «آرتوسكوپیك» را برای مشاهده شدت ضایعه یا درمان پارگی آن مورد استفاده قرار دهد. در صورتی كه بیمار جوان باشد، پزشك می‌تواند مینیسك را در جای خودش بخیه بزند، البته این به شرطی است كه صدمه در ناحیه‌ای باشد كه خون‌رسانی خوبی داشته باشد.

در صورتی كه بیمار مسن باشد، یا پارگی مینیسك در محلی باشد كه خون‌رسانی به خوبی به آن صورت نمی‌گیرد، ممكن است دكتر بخشی از مینیسك یا حتی سطح آن را جدا كند. گاهی نیز ممكن است كل مینیسك برداشته شود.

دوران پس از عمل جراحی یا ترمیم مینیسك ممكن است هفته‌ها طول بكشد و انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل نیز - در صورت برداشتن مینیسك- اندكی متفاوت خواهد بود. در این شرایط هرگز نباید از وزنه استفاده كرد. باتوجه به نوع عمل انجام گرفته بر روی بیمار، می‌توان از روش‌های توانبخشی مانند راه رفتن، خم كردن ساق پا و انجام حركات كششی برای تقویت عضلات پا استفاده كرد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 10 شهریور 1392 ساعت 07:46