نکات مهم در سفرهای هوایی معلولان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه, 10 خرداد 1396 ساعت 08:35

معلولان با دانستن این نکات در سفرهای هوایی آرامش بیشتری خواهند داشت.

هرچند خطوط هوایی ملزم به سرویس دهی به افراد دارای ناتوانیهای جسمی هستند ولی هر شخص باید آمادگی لازم جهت حفاظت از هر گونه وسیله کمکی که به همراه دارد را داشته باشد. در ادامه به نکاتی اشاره شده است که در صورت رعایت, باعث لذت بخش تر شدن سفرهای هوایی افراد دارای ناتوانیهای جسمی میشود:

• از نوع هواپیمایی که با آن پرواز می کنید مطلع باشید که آمادگی قرار دادن وسایل کمک حرکتی خود را در کابین و یا قسمت بار داشته باشید. خطوط هوایی به دلایل مختلف ممکن است هواپیمای خود را عوض کنند, بنابراین درصورتیکه نوع هواپیما نسبت به آنچه از ابتدا به شما گفته شده بود, تغییر کرده بود, متعجب نشوید.
• آماده باشید که برای پرسنل هواپیما توضیح دهید که چگونه به شما کمک کرده و با وسیله کمک حرکتی شما کار کنند. • کارتی درست کرده و آنرا به وسیله خود نصب کنید که نشان دهدچگونه آنرا باز و بسته می نمایید. مثلاً اگر چرخ ویلچر شما باز می شود, روی کارت نحوه جدا کردن آنرا توضیح دهید. تنها زمانی که ممکن است خدمه پرواز, وسیله کمک حرکتی شما را باز و بسته کنند, موقعی است که می خواهند آنرا وارد قسمت بار و یا کابین هواپیما نمایند.
• اگر اجزای وسیله شما به راحتی جدا می شود (مانند جای پا و یا اهرم کنترل فرمان ), قبل از تحویل ویلچر به پرسنل هواپیما، آنرا جدا نمایید. به همراه داشتن یک کیف دستی جمع شونده, حمل این اجزا را برای شما ساده تر می کند.
• اگر اجزای شکستنی وسیله کمک حرکتی شما جداشدنی نیست, مانند اهرم کنترل فرمان, آنرا با نوار پلاستیکی حبابدار و چسب به خوبی بپوشانید که از بروز صدمات احتمالی به آن جلوگیری شود.
• از وزن وسیله کمک حرکتی خود مطلع باشید و آنرا به خدمه پرواز اطلاع دهید که در صورت نیاز به بلند کردن, بدانند مسئولیت آنرا به چه کسی بدهند.
• هرگونه تشک مخصوص نشستن را نزد خود نگه دارید که از وسیله شما جدا نشود.
• درصورتی که احساس می کنید به خوبی به شما سرویس دهی نشده، با اداره رفع شکایات خط هوایی تماس بگیرید.
■ راهنماییهایی در مورد مسافرت گروهی افراد دارای ناتوانیهای جسمی:
خطوط هوایی ملزم به سرویس دهی به افرادی که دارای ناتوانیهای جسمی بوده و بصورت گروهی سفر می کنند، می باشند. در اینصورت اگر گروه مسافران شامل ۱۰ نفر یا بیشتر باشد باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز به خط هوایی اطلاع داده و افراد گروه, یک ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشند. درچنین مواقعی مدیر گروه و یا آژانس مسافرتی که وظیفه تهیه بلیط را برعهده دارند, در زمان رزرو بلیط می توانند از تخفیف های مربوط به مسافران گروهی استفاده کنند.
نکات بسیاری وجود دارد که مدیر گروه و یا آژانس مسافرتی که وظیفه تهیه بلیط برای این افراد (مخصوصاً افرادی که از وسایل کمک حرکتی مانند عصای مخصوص و یا ویلچر استفاده می کنند) را برعهده دارند, باید به آن توجه کنند. بعنوان مثال مسئول تدارکات گروه باید از قبل به خط هوایی اطلاع دهد که وسیله کمک حرکتی این افراد در هنگام سفر نیز به همراه آنان خواهد بود. دلیل این کار به اندازه هواپیما بستگی دارد, وسایل کمک حرکتی ممکن است نیاز به جداشدن داشته باشد تا در قسمت بار هواپیما قابل حمل باشد. علاوه براین اگر گروه به قصد شرکت در مسابقه ورزشی مسافرت می کنند, ممکن است وسایل اضافه ای مانند سورتمه مخصوص هاکی یا ویلچرهای مخصوص, به همراه داشته باشند و شاید هواپیمای مورد نظر, قابلیت حمل این وسایل را نداشته باشد.
در چنین شرایطی گروه مورد نظر ممکن است به دو یا تعداد بیشتری هواپیما تقسیم شوند بطوریکه هر فرد قادر به حمل وسایل شخصی مورد نیاز خود باشد و یا وسایل اضافه با هواپیمای دیگری به مقصد مورد نظر فرستاده شود. البته اشخاصی که به وسایل کمک حرکتی نیاز دارند نمی توانند جدا از وسایل مورد نیاز خود مسافرت کنند و در چنین مواقعی تنها وسایل اضافی شخص با هواپیمای دیگری حمل می شود.
نکته مهم دیگر برای کسانی که به صورت گروهی سفر می کنند این است که از خط هوایی راجع به نحوه سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما (بالابر و یا راهروهای مخصوص) سؤال کنند. البته گروه های بزرگی که با هم سفر می کنند از راهروهای مخصوص برای سوار شدن به هواپیما استفاده می کنند اما استفاده از بالابر نیز همچنان رواج دارد. سؤال از نحوه سوار و پیاده شدن به هواپیما باعث آمادگی بیشتر گروه می شود چرا که استفاده از بالابر معمولاً زمانبرتر از راهروهای مخصوص است. علاوه براین, نحوه پیاده شدن از هواپیما ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی و یا ترافیک پرواز, بدون اطلاع قبلی تغییر کند, بنابراین افراد گروه همواره باید برای هریک از دو روش مذکور, آمادگی لازم را داشته باشند.
به دلیل اینکه وسایل کمک حرکتی معمولاً کنار هم قرار داده می شوند, گروه باید آماده ارائه توضیحات لازم برای چگونگی باز و بسته کردن این وسایل را داشته باشد, که در این صورت بیشترین تعداد در قسمت بار هواپیما قابل حمل باشد. بعنوان مثال جدا کردن چرخها از ویلچر دستی معمولاً اجازه حمل تعداد بیشتری ویلچر در محل بار هواپیما را می دهد.
بهتر است برچسبهایی روی ویلچر چسبانده شود بطوریکه شخصی که در مقصد قرار دارد, براحتی بتواند ویلچر را مجدداً ببندد. علاوه بر این اگر قسمتی از ویلچر براحتی قابل جدا شدن است, شخص باید آنرا جدا کرده و به همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرد. خطوط هوایی این وسایل را جزء اشیائی که شخص با خود می تواند به داخل کابین ببرد به حساب نمی آورند.