تولد 30 هزار کودک معلول در سال مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه, 20 اردیبهشت 1396 ساعت 04:14

سالانه ۳۰ هزار کودک معلول در کشور متولد می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:۳۰ هزار کودک معلول سالانه در کشور متولد می‌شوند که ۵۰ درصد اختلالات آنان ژنتیک است . دو سال روی این مساله کار کردیم و در هر استان یک شهرستان را پایلوت قرار دادیم.

انوشیروان محسنی بندپی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سازمان بهزیستی ادعا می‌کند تخصصی‌ترین نهاد درزمینه پیشگیری از بروز و شیوع آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها است،گفت: طی سه سال اخیر از ناشنوایی ۸۰۰۰ کودک و نابینا شدن ۶۰ هزار کودک جلوگیری کرده‌ایم و پوشش در این راستا به ۹۰ درصد رسیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشورافزود: در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار نوزاد سالانه متولد و در همان سال اول غربالگری شنوایی و بینایی آنان انجام می‌شود  ۳۰ هزار کودک معلول سالانه در کشور متولد می‌شوند.

غربالگری ژنتیک ازدواج اجباری است

وی در ادامه گفت: تاکنون ۴۰ هزار زوج برای شناسایی اختلالات ژنتیک در سامانه ثبت شدند که از این تعداد ۳۰ درصد نیازمند مشاوره بودند و از این تعداد که به مشاوره نیاز داشتند ،۱۰ درصد نیازمند آزمایش بودند. بر اساس ماده ۹۰ قانون برنامه ششم انجام غربالگری ژنتیک ازدواج اجباری است.

محسنی بندپی  با بیان اینکه در راستای کنترل اعتیاد و بهبود معتادان، دادگاه درمان‌مدار ایجاد شده تا معتادین پس از بهبود با حرفه‌آموزی به اشتغال برسد، اظهارکرد: در حال حاضر بهزیستی علاوه بر اینکه متولی مراکز ماده ۱۵ است با شرط همکاری سایر دستگاه‌ها مراکز ماده ۱۶ را نیز تحت حمایت خود قرار داده است.

پرداخت وام به ۷۵۰۰ معتاد متجاهربهبودیافته

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال گذشته به ۷۵۰۰ معتاد متجاهر بهبودیافته وام پرداخت شده است تا حرفه‌ای بیاموزند، شاغل شوند و به جامعه برگردند.

وی با اشاره به بودجه دولت در بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: بودجه درنظر گرفته شده دولت در کمیته امداد امام خمینی(ره) ۴۰۰۰ میلیارد تومان و در بهزیستی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که بناست به اندازه همین بودجه‌ها مستمری به این دو نهاد اضافه کنند؛بگونه‌ای که فردی که۵۳۰۰۰ تومان مستمری دریافت می‌کرد در حال حاضر میزان مستمری‌اش به ۱۹۵ هزار تومان رسیده است.

سالانه باید ۵۰هزار نفر از بهزیستی توانمندسازی شدند

محسنی بندپی با اشاره به اینکه بناست سالانه ۱۰۰ هزار نفر از کمیته امداد و ۵۰ هزار نفر از بهزیستی توانمند شوند، افزود: سیاست این دو نهاد؛ توانمندسازی، خودکفا کردن و اجتماع‌پذیر بودن است. یکی از سیاست‌های سازمان بهزیستی برخورداری معلولان از کارت هوشمند بین‌المللی است که در حال حاضر ورزشکاران پارالمپیکی ما از این کارت برخوردار هستند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مدنظر مقام معظم رهبری می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند،گفت: اشتغال، سرمایه‌گذاری، امنیت، آرامش، بستر و زیرساخت می‌خواهد که یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید نیز همین است.

۲۶۰۰ کودک کار در تهران توسط بهزیستی پذیرش شدند

وی در خصوص ساماندهی کودکان کار اظهارکرد: در بحث ساماندهی کودکان کار پنج تا شش دستگاه درگیر هستند. در استان تهران ۲۶۰۰ کودک کار را پذیرش کردیم و شهرداری نیز مکانی را برای نگهداری آنان در اختیار بهزیستی قرار داده است. ۶۵ درصد این کودکان اتباع افغانی و پاکستانی بودند.

محسنی بندپی اضافه کرد:  بر اساس تفاهمنامه ما با قوه قضاییه چنانچه کودکی سه بار جمع‌آوری شود، حضانت آنان از خانواده‌شان سلب و به بهزیستی داده می‌شود. تاکنون ۱۱۳ کودک خیابانی در لرستان ساماندهی شده‌اند.

۱۵۰ هزار معلول پشت نوبت بهزیستی هستند

وی درباره کودکان بازمانده از تحصیل گفت: ۴۶۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور داریم که می‌توانند برای تحصیل ثبت نام کنند که در لرستان نیز ۱۰۳۲ نفر بازمانده از تحصیل شناسایی شده‌اند.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه ۱۵۰ هزار معلول با ضایعه شدید و غیرشدید در نوبت بهزیستی هستند،اظهارکرد: آنان مستمری دریافت نمی‌کنند اما از تمام خدمات توانبخشی و درمانی برخوردار هستند. قرار است از سال ۹۷ سالانه ۳۰ هزار نفر از مددجویان پشت نوبتی پذیرش شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اشتغال مددجویان سازمان بهزیستی گفت: قانون به ما تکلیف کرده که ۱۵ میلیون تومان با بهره چهار درصدی برای اشتغال به مددجویان بهزیستی پرداخت شود. چنانچه کارفرمایی هر تعداد از مددجویان را در کارگاه یا واحد خود استخدام کند به ازای هر مددجو ۱۵ میلیون با همان بهره چهار درصد به کارفرما پرداخت اما پس از یکسال اشتغال آنان، مستمری‌شان قطع می‌شود.

پرداخت ۳۰ میلیون تومان هزینه تامین مسکن

محسنی بندپی ادامه داد: به مجلس پیشنهاد خواهیم داد که رقم ۱۵ میلیون تومان برای اشتغال مددجویان تحت حمایت بهزیستی را به ۲۵ میلیون تومان برساند.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای تامین مسکن به هر خانواده‌ دارای دو معلول به بالا ۳۰ میلیون تومان از سوی بنیاد مستضعفان، خیرین مسکن‌ساز و سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود، گفت: تاکنون ۱۲ هزار خانواده دارای دو معلول در کشور ثبت نام کردند که در سال ۹۵ به ۲۸۰۰ نفر کمک‌هزینه تامین مسکن پرداخت شد و بناست در سال ۹۶ به ۴۳۰۰ نفر  این هزینه نیز پرداخت ‌شود.