افزایش مستمری در سال 96 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه, 16 اسفند 1395 ساعت 06:50

 

معاون سازمان بهزیستی:

دریافتی مستمری‌بگیران بهزیستی در سال آینده 3 برابر می‌شود

 

نحوی نژاد معاون سازمان بهزیستی

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از وجود بالغ بر یک‌میلیون نوبت در صف دریافت خدمات معلولین در سطح کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین نحوی‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر رقمی بالغ بر یک‌میلیون پشت نوبتی خدمت در کشور داریم که به دلیل فراوانی جامعه هدف خدمت‌رسانی به آنها به نوبت انجام می‌شود. وی ادامه داد: البته این رقم به این معنا نیست که یک‌میلیون معلول در صف دریافت خدمت هستند بلکه برخی معلولین به چند قلم خدمت نیاز دارند و یا ممکن است برخی از برخی خدمات بهره‌مند و در برخی خدمات در نوبت دریافت خدمات باشند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از کمبود اعتبارات به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بهزیستی در کشور نام برد و تصریح کرد: متاسفانه با وجود اینکه دستگاه‌های متعددی در سطح کشور به کار خدمت‌رسانی به معلولین اشتغال دارند اما عدم هماهنگی و تعامل بین این دستگاه‌ها سبب شده که کمتر از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی ادامه داد: براساس تحقیقات میدانی بهزیستی بین 1.5 تا 2 درصد جمعیت کشور در شمار معلولین بوده و نیازمند دریافت خدمات مختلف از بهزیستی هستند.

وی با اشاره به پژوهش‌های جداگانه بهداشت جهانی، سازمان ملل و برخی نهادهای بین‌المللی در ایران و دیگر کشورها، تصریح کرد: آمار سازمان‌های بین‌المللی نیز حکایت از این دارد که آمار واقعی معلولان در ایران نیز همین 1.5 تا دو درصدی هستند که بهزیستی اعلام کرده و سایر آمار ارئه شده فاقد اعتبار هستند چرا که آمار واقعی معلولین در کشورمان که با آمارهای جهانی نیز انطباق دارد همین 1.5 درصد جمعیت کشور است لذا شمار معلولین در ایران حدودا یک‌میلیون و 300 هزار نفر است.

معاون بهزیستی کشور با بیان اینکه همه این یک‌میلیون و 300 هزار نفر معلول در بهزیستی دارای پرونده هستند گفت: برای تعیین معلولیت افراد معمولا باید افراد از دو گلوگاه بگذرند نخست کمیسیون‌های تشخیص معلولیت و دوم کمیته‌های توانبخشی که نیازهای افراد معلول را احصاء می‌کند. وی با بیان اینکه 35 درصد معلولین در ایران زن و 65 درصد آنان مرد هستند اضافه کرد: معلولین جسمی-حرکتی بیشترین فراوانی را در بین معلولین در ایران دارند. وی  درباره چرایی فراوانی بالای معلولین جسمی-حرکتی اظهار کرد: عامل بیشتر این معلولیت‌ها حوادث جاده‌ای و رانندگی است.

وی با بیان اینکه معلولین ذهنی دومین رتبه را از نظر فراوانی در کشور دارند خاطرنشان کرد: معلولان مرتبط با شنوایی، بینایی(روشندلان)، بیماران حاد و مزمن و اختلالات گفتاری به ترتیب در رتبه‌های بعد معلولان در ایران از نظر شاخص تعدد و فراوانی قرار دارند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا با قاطعیت می‌توان که شمار معلولان را همین رقم اعلام شده برشمرد و یا ممکن است آمار واقعی تفاوت معناداری با این رقم هم داشته باشد، گفت: برآورد ما بر این است که چیزی حدود 200 هزار معلول دیگر نیز در کشور وجود دارد که این عده به دلایل مختلفی مثل پنهان‌کاری خانواده‌ها، مشکلات فرهنگی، صعب‌العبور بودن محل زندگی و...در آمار اعلامی بهزیستی شمارش نشده باشند.

نحوی‌نژاد با اشاره به کاهش نیروی انسانی در بهزیستی گفت: تعداد نیروی انسانی بهزیستی در 10 سال اخیر روند نزولی داشته و با بازنشستگی هر سه نیروی انسانی یک‌نیروی جدید جذب سازمان شده است.

معاون بهزیستی با بیان اینکه این سازمان در حال حاضر 29 هزار کارمند دارد گفت: سازمان تلاش کرده در این مدت با استفاده از ظرفیت سمن‌ها، خیریه‌ها و فعالان بخش خصوصی و نهادهای معدنی این جای خالی را پر کند.

وی از وجود 26 هزار نهاد مدنی فعال در کشور خبر داد و افزود: فعالیت‌های این نهادهای مدنی زیر نظر سازمان بهزیستی است.

وی با بیان اینکه نهادهای مدنی و سمن‌ها به 110 هزار معلول خدمات ارائه می‌دهند گفت: 2200 مرکز توانبخشی به‌صورت تمام‌وقت یا پاره‌وقت به جامعه هدف بهزیستی خدمات ارائه می‌دهند.